Jak w zdrowy, smaczny i niekłopotliwy sposób zwiększyć ilość warzyw w diecie?

Hej!

Prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na dobrostan fizyczny i psychiczny. To, co spożywamy każdego dnia, ma realny wpływ na samopoczucie i wygląd - na stan naszej cery, skóry, paznokci. Od wyboru składników, które wylądują na naszym talerzu zależy też to, czy będziemy się cieszyć długim zdrowiem. Chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, insulinooporność, otyłość czy nadciśnienie, sprzyja nieprawidłowa dieta, bogata w wysoko przetworzone produkty, w których nie brakuje białego cukru, mąki, niezdrowych tłuszczów trans. Aby zapobiec groźnym dolegliwościom oraz skutkom awitaminozy, lekarze zalecają zrezygnowanie z niezdrowego stylu żywienia i wprowadzenie do diety większej ilości warzyw - najlepiej, aby znalazły się one w każdym naszym posiłku. Choć wielu z nas z pewnością chetnie zastosowałaby się do tych rad, to jednak nie wszyscy potrafią wcielić je w życie. Jak w prosty sposób sprawić, aby każdy posiłek zawierał porcję warzyw?

Warzywne śniadanie?

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Rozpoczynamy nim dobę, powinien dostarczyć odpowiednio dużo energii, aby rano z werwą stawić czoła czekającym nas wyzwaniom. Wielu z nas ma swoje ulubione śniadania. Jedni kochają mocno ściętą jajecznicę, inni nie wyobrażają sobie śniadania bez owsianki czy kanapki z dżemem. Czy trudno do tego typu dań dodać element warzywny? Pozornie tak. Wystarczy jednak dobrze przemyśleć możliwości. Jajecznicę można nieco zmodyfikować, dodając do niej pomidora, lub zdecydować się na jaja w innej formie, np. omlet z dodatkiem zielonego groszku, kukurydzy i czerwonej fasoli. Przyzwyczajenie do śniadania na słodko? Może warto rozważyć dżemy dyniowe, marchewkowe lub konfitury z cukinii. Brzmi obco? No właśnie! Mało osób wie, że przetwory owocowe to nie jedyna możliwość na pyszne co nieco, a do gry z powodzeniem mogą wejść warzywa.

Surówka z warzyw do obiadu

Najwięcej pomysłów na przemycenie do diety warzyw niosą za sobą propozycje obiadowe. Najbardziej oczywistą kwestią są surówki. Można wykorzystać do nich każde ulubione warzywo. Ogórki konserwowe lub kiszone świetnie łączą się z pomidorem. Dodając kilka liści sałaty lodowej i drobno posiekaną cebulę, może stworzyć bardzo smaczny, a jednocześnie łatwy w przygotowaniu dodatek do dania głównego. Równie pyszną surówkę przygotujemy ze startych na tarce marchwi i selera. W przypadku obiadowych surówek ogranicza nas tylko wyobraźnia - i rzecz jasna indywidualne preferencje. Innym pomysłem obiadowym są zupy-kremy. Przykładowo, zmiksowany kalafior z dodatkiem odrobiny śmietany oraz płatków migdałów jest daniem bardzo prostym, a przy tym tak dobrym, że warto przygotować się na dokładkę!

 



Deser warzywny? To możliwe

Z deserami kojarzą nam się zwykle owoce. Szarlotka, bananowiec czy drożdżówka ze śliwką na pewno są znane wielu z nas. Owoce nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości na bardzo smaczne dania. Koneserzy warzywnych smakowitości doskonale znają ciasto marchewkowe. Najbardziej aromatyczne ciasta z marchwi mogą zawierać aż pół kilo tego warzywa w składzie! Jeśli zaś wolimy deser płynny, z pomocą przychodzą warzywne koktajle. Idealnie nadadzą się do tego warzywa naturalnie słodkie, np. buraki. Koktajle nie tylko zapewnią pożywną dawkę niezbędnych składników odżywczych, ale też są idealnym “zapełniaczem”, kiedy burczy nam w brzuchu i potrzebujemy czegoś mało kalorycznego i lekkostrawnego.

A co na kolację?

Kolacyjne potrawy również mogą zawierać zdrowe warzywa. Catering dietetyczny Wygodna Dieta proponuje na przykład warzywne spring rollsy, czyli inspirowane kuchnią azjatycką danie a'la sajgonki, które zamiast mięsa zawiera w sobie wartościowe warzywa. Inną propozycją są kruche babeczki z farszem szpinakowym i papryką. Takie danie to porcja żelaza, fosforu, potasu czy manganu, które poprawią nasze funkcjonowanie i zapewnią spokojniejszy sen.

Jak wynika z powyższego, każdy posiłek, który spożywamy, możemy urozmaicić warzywami - albo całkowicie je nimi zastępując, np. poprzez podanie koktajlu, albo proponując je jako dodatek w formie surówki czy nowego składnika już znanych nam potraw. Warzywa poprawiają smak, zaostrzają apetyt i stoją na straży naszego zdrowia.


Komentarze

  1. Bardzo lubię warzywa, spożywam je praktycznie w każdym posiłku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z wiekiem uwielbiam. Mięso u mnie coraz rzadziej występuje w posiłku.

      Usuń
  2. Taka surówka do obiadu jest zawsze dobrym pomysłem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja właśnie mam problem z warzywami w posiłkach, chociaż ostatnio i tak widzę progres :))
    rilseeee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja nie mam problemu z jedzeniem warzyw. Uwielbiam je.

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę kupić sobie taki blender do koktajli : ) ze specjalnym pojemnikiem od razu. Na pewno ułatwiło by mi dodawanie warzyw do całego dnia ; )
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak jestem ciekawy czy w swojej diecie stosujesz tamarillo i czy uważasz je za owoc czy za warzywo? :)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja lubię warzywa nie trzeba mnie do nich przekonywać:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja lubię warzywa i nie mam problemów z ich jedzeniem :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety moi rodzce mieli by i z tym problem a co do ciast w diecie to niby dobry pomysł ale jednak to ciasto :) Mnie z kolei nie trzeba do warzyw przekonywać... nie byłabym w stanie bez nich funkcjonować ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mój organizm chyba sam zaczął domagać większej ilości warzyw i owoców, bo najbardziej smakują mi sałatki, natomiast nie lubię mięsa...

    OdpowiedzUsuń
  11. Jestem wegetarianką, także warzywa i owoce to u mnie norma :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam ciasto marchewkowe i spring rollsy. Bardzo fajny post :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie mam problemu z warzywami i owocami :) nawet w ciąży jedne z moich zachcianek to były chrupiące warzywa (sałata lodowa itd.) :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam!
Dziękuję za każdy komentarz!
Dodaj swojego bloga a na pewno go odwiedzę.

Wybrane dla Ciebie

instagram @lexaandra

Copyright © Życiowa sałatka